LOKALNE ARCHIWUM, OŻAROPEDIA, TAK, TAK!

Dziękujemy za wpis kolejnej czytelniczce. Możemy dodać, że wizja była przez czytelniczkę uzupełniana, a kolejne elementy dosyłane! To oznacza przemyślany głos.  (a cała wizja dla nas bardzo inspirująca).

 

Biblioteka moich marzeń

Tak, wiem od kilku miesięcy, że można opisać swoje marzenia i wyobrażenia dotyczące biblioteki. Wreszcie się zdecydowałam. Może to nie będzie konstruktywna wizja nowego budynku, układu pomieszczeń ale zapis tego, czego mi brakuje w bibliotece tradycyjnej, z jakich udogodnień chciałabym korzystać. Po kolei:

– Kocham dotyk kart książki, doceniam i oceniam jej szatę graficzną, oryginalne „smaczki”  różnych wydań ale…całe życie pracuję na komputerze. Chciałabym móc się zalogować do biblioteki jak loguje się do poczty. Mieć dostępną dobrą wyszukiwarkę tematyczną, wg słów kluczowych oraz według autorów i tytułów. Do tego jeszcze zwizualizowanych kilka kart książki do posmakowania klimatu. Po zapisaniu się mogę nawet poczekać aż książka będzie dostępna w wersji zdigitalizowanej. Po prostu taka wirtualna biblioteka.

– W swojej pracy spotykam wiele osób, które nie wiedzą co zrobić z pamiątkami przeszłości swojej rodziny, ze zbiorami książek, z albumami zdjęć, z dokumentami, z opakowaniami czy drobnymi gadżetami. Chciałabym mieć w bibliotece takie repozytorium podzielone jak w archiwach na działy:

 1. dokumenty instytucji i organizacji działających na danym terenie uporządkowane wg dat działania
  2. wydawnictwa i dokumenty regionalne (książki, przewodniki, przepustki, zezwolenia, dyplomy, podziękowania, plakaty, czasopisma, dzienniki)
        a. mapy regionalne
        b. księgi metrykalne parafii i kościołów
  3. zdjęcia podzielone na działy jak: ludzie, miasto, okolice, wydarzenia, sport, rozrywka, polityka, zabytki, edukacja, zakłady przemysłowe, organizacje i stowarzyszenia, policja, straż pożarna i inne.
  4. słownik biograficzny osób, działających na naszym terenie (w przeszłości i aż do czasów współczesnych), zasłużonych dla jego rozwoju.
  5. Jeszcze w odniesieniu do materiałów „niechcianych” u ich pierwotnych właścicieli widzę potrzebę „przytułku dla niechcianej książki” i organizowania kiermaszów.
  6.  Z pewnością przydałaby się organizacja działu Starej Książki. Znam nawet osobę, która takie pozycje chętnie przekazałaby aby po jej śmierci nie wylądowały na śmietniku.
  7. Moim zdaniem warto też utworzyć Filmotekę Regionalną, gdzie trafiłyby amatorskie i zawodowe filmy, filmiki, kroniki, spoty reklamowe i inne. A jak regionalną to i salkę z możliwością oglądania na komputerze ze słuchawkami filmu wcześniej zamówionego.
  8. Warto też zacząć zbierać wydawnictwa fonograficzne.
  9.  Nie spędzam czasu wyłącznie przed komputerem. Marzy mi się więc stworzenie możliwości udziału w ciekawych prelekcjach, spotkaniach autorskich, warsztatach poruszania się w wirtualnej bibliotece, zdigitalizowanych zbiorach zdjęć NAC, tworzeniu własnej książki, w wystawach tematycznych czy innych.  
  9. Uważam, że książki potraktowane jako tło czy dekoracja są piękne, chętnie zajrzałabym też  do malutkiej kawiarenki w bibliotece.
  10. Wiem, że nie wszystko można wypożyczyć do domu lub skorzystać z wersji zdigitalizowanej potrzebna jest więc cicha, ale przytulna czytelnia z dobrym punktowym oświetleniem.
  11. Dla mnie osobiście książki kojarzą się przede wszystkim z obrazami. I te widziałabym jako dekoracje pomieszczeń oraz chciałabym aby wystawy malarskie odbywały się właśnie w bibliotece. 

I tu dopisek:

Wczoraj przesłałam swoje marzenia. Zapomniałam o ważnej sprawie i bardzo proszę o dołączenie jej do moich marzeń. Wiąże się ten element z sugestią gromadzenia materiałów, zdjęć o tematyce regionalnej i przekonaniem, że warto budować poczucie tożsamości lokalnej – powiatu, gminy, miasta, dzielnicy, osiedla, wsi, podwórka, rodziny. Wydaje się uzasadnione objęcie patronatu nad tworzeniem Internetowej Encyklopedii Regionu czy tylko miasta i okolic na wzór Wikipedii. Są takie realizacje, jak np. www.zamosciopedia.pl. Wszyscy mogliby tworzyć tę encyklopedię. „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *